Gjithçka në lidhje me trajtimin e prostatitit tek burrat

Trajtimi i prostatitit tek burrat duhet të jetë në kohë, gjithëpërfshirës dhe nën mbikëqyrjen e rreptë të një mjeku. Në mënyrë që të arrini faljen e qëndrueshme në formën kronike dhe të shëroheni sa më shpejt të jetë e mundur në formën akute, do t'ju duhet t'i nënshtroheni një numri procedurash të ndryshme, duke përfshirë trajtimin e ilaçeve, fizioterapinë, masazhin. Nëse një regjim i trajtimit konservativ nuk ndihmon në heqjen e problemit, mjeku vendos të kryejë një operacion, gjatë të cilit hiqet indi i prekur i prostatës.

Çfarë është prostatiti?

Prostatiti është një inflamacion urologjik infektiv i prostatës, i karakterizuar nga simptoma të rënda. Në shumicën e rasteve, sëmundja ka një etiologji bakteriale dhe lind nga një rënie e imunitetit, një mënyrë jetese joaktive, hipotermi, stres dhe aktivitet i parregullt seksual.

Gjëndra e prostatës është pjesë e sistemit riprodhues mashkullor. Funksioni i tij kryesor është prodhimi i një sekreti që është përgjegjës për aktivitetin e spermatozoideve. Nëse një mikroflorë patogjene ka hyrë në prostatë, zhvillohet prostatiti akut, i karakterizuar nga simptoma të theksuara:

 • urinim i shtuar;
 • dhimbje dhe parehati gjatë marrëdhënieve seksuale, duke shkuar në tualet;
 • çrregullimi i funksionit seksual;
 • dhimbje të vazhdueshme në ijë, skrotum, organet gjenitale, ndonjëherë simptomat përhapen në pjesën e poshtme të barkut, në pjesën e poshtme të shpinës;
 • shkarkimi nga uretra me inkluzione patologjike.

Një urolog do t'ju tregojë se si të trajtoni siç duhet prostatitin akut tek burrat. Nëse terapia është e parakohshme ose pacienti ishte vetë-mjekuar, sëmundja mund të bëhet kronike, e cila është shumë më e vështirë për tu kuruar. Në prostatitin kronik, periudhat e faljes alternohen me përkeqësime. Simptomat nuk janë aq të ndritshme sa në formën akute, por është ende e rëndësishme të kryeni trajtim nën mbikëqyrjen e një mjeku.

dhimbje në prostatit tek burrat

Ndonjëherë prostatiti është asimptomatik dhe zbulohet gjatë një ekzaminimi fizik rutinë. Sëmundjet janë të ndjeshme ndaj burrave me imunitet të dobët, duke udhëhequr një mënyrë jetese joaktive, duke abuzuar me zakone të këqija. Pas 35 vjetësh, rreziku i inflamacionit të prostatës rritet ndjeshëm. Pas 45, patologjia diagnostikohet në 50% të seksit të fortë. Prandaj, pas 40, këshillohet të vizitoni një urolog një herë në vit për qëllime parandalimi, i cili do të ndihmojë në zbulimin e sëmundjes në fazën fillestare.

Diagnostikimi i sëmundjes

Nëse keni simptoma karakteristike, duhet të vizitoni një urolog sa më shpejt të jetë e mundur, i cili do t'ju tregojë në detaje se si të trajtoni prostatitin tek burrat. Gjatë ekzaminimit fillestar, mjeku do të marrë një histori, do të dëgjojë me kujdes ankesat e pacientit, pas së cilës ai do të kryejë një ekzaminim fizik, gjatë të cilit do të vlerësojë gjendjen dhe madhësinë e gjëndrës.

Për të sqaruar diagnozën, jepet një referim për një ekzaminim shtesë diagnostik, duke përfshirë procedurat e mëposhtme:

 • Analiza e urinës. Ndihmon në zbulimin e shenjave të inflamacionit dhe infeksionit.
 • Kultura bakteriale e urinës. Detyra kryesore e procedurës është identifikimi i patogjenit.
 • Analiza e përgjithshme e gjakut. Vëmendje e veçantë i kushtohet parametrave të tillë si formula e leukociteve, përqendrimi i proteinave dhe antigjeni specifik i prostatës.
 • Ekzaminimi mikrobiologjik i sekretimit të gjëndrës së prostatës. Mbjellja e lëngut biologjik do të ndihmojë në identifikimin e mikroflorës patogjene, identifikimin e patogjenit dhe zgjedhjen e një antibiotiku efektiv.
 • Ekografia e prostatës. Me ndihmën e një ekzaminimi me ultratinguj, do të jetë e mundur të zbulohen ndryshimet strukturore në organ.

Nëse është e nevojshme, urologu mund të dërgojë për një imazh rezonancë të llogaritur ose magnetik, i cili do të ndihmojë për të marrë një imazh më të saktë të organit. Pas konfirmimit të diagnozës, mjeku zgjedh individualisht metodat efektive të trajtimit të prostatitit.

Trajtimi i prostatitit

Para trajtimit të prostatitit tek burrat, mjeku do të përpiqet të zbulojë shkaqet e shfaqjes së tij, sepse pa eliminuar shkakun kryesor, sëmundja mund të kthehet. Plani i terapisë për secilin pacient zgjidhet individualisht, duke marrë parasysh ashpërsinë e kursit, etiologjinë, shkallën e neglizhimit.

Trajtimi konservativ

Thelbi i trajtimit konservativ konsiston në marrjen e ilaçeve, kryerjen e një kursi të procedurave të fizioterapisë dhe masazhit, kryerjen e ushtrimeve të veçanta, vizitimin e vendpushimeve shëndetësore. Për të arritur efektin më pozitiv gjatë trajtimit konservativ, është e rëndësishme të ndiqni me përpikëri rekomandimet e mjekut dhe të mos mjekoni vetë.

Trajtimi i ilaçeve

Për të lehtësuar inflamacionin dhe simptomat patologjike shoqëruese, përdoren grupet e mëposhtme të barnave:

 • antibiotikë;
 • bllokues alfa;
 • anti-inflamator jo-steroide;
 • lehtësues të dhimbjeve;
 • antispazmatikë;
 • diuretikë;
 • imunomodulatorët;
 • barna që normalizojnë funksionimin e gjëndrës së prostatës.
simptomat e prostatitit tek burrat

Droga efektive

Në trajtimin e prostatitit, supozitorët e kanë provuar veten mirë, të cilat përfshijnë përbërës natyralë me origjinë bimore dhe shtazore. Pavarësisht nga joefektiviteti dhe siguria e tij, përdorimi i ilaçit pa u konsultuar më parë me një mjek është i mbushur me pasoja negative.

Për të luftuar inflamacionin dhe për të lehtësuar simptomat, ilaçe speciale janë të përshkruara shtesë.

Fizioterapi

Si shtesë e regjimit kompleks të terapisë së ilaçeve, shpesh përshkruhen procedura fizioterapeutike që kanë një efekt të dobishëm në organin e sëmurë, përshpejtojnë proceset e rigjenerimit dhe rimëkëmbjes.

Për prostatitin, metodat e mëposhtme të fizioterapisë konsiderohen si më të efektshmet:

 • Magnetoterapia. Teknika ndihmon për të stimuluar imunitetin lokal, për të përmirësuar qarkullimin e gjakut dhe për të aktivizuar proceset e rigjenerimit në indet e prekura.
 • Terapia me mikrovalë. Stimulon rrjedhën e gjakut, duke përmirësuar kështu ushqimin e indit të prostatës.
 • Terapia me lazer. Ndihmon në uljen e viskozitetit të gjakut, përmirësimin e qarkullimit të gjakut dhe ushqimin e indeve.
 • Elektroforeza. Thelbi i procedurës është stimulimi i indeve të prostatës me rryma të dobëta. Gjatë elektroforezës përdoren barna - antibiotikë, lehtësues të dhimbjeve, etj.
 • Terapia e baltës. Për të luftuar inflamacionin, përdoret sulfuri, torfe, balta e furrës, si dhe sapropeli. Pas një kursi terapie, simptomat patologjike zhduken, proceset e rigjenerimit përshpejtohen dhe rreziku i rikthimit zvogëlohet.

Masazh i prostatës

Masazhi i prostatës duhet të kryhet nga një profesionist mjekësor i trajnuar posaçërisht. Procedura kontribuon në normalizimin e qarkullimit të gjakut, hapjen e kanaleve dhe eliminimin më aktiv të sekrecioneve të ndenjur, përshpejtimin e proceseve të rigjenerimit. Tashmë pas seancës së parë, simptomat patologjike janë dobësuar, pacienti ndjen lehtësim gjatë urinimit, gjendja e përgjithshme është normalizuar.

prostata normale dhe e zmadhuar

Fitoterapia

Fitoterapia mund të përdoret si një shtesë e terapisë komplekse konservatore. Për të luftuar inflamacionin dhe simptomat shqetësuese, përdoren bimë medicinale që janë të pasura me substanca të dobishme, elemente që kanë një efekt baktervrasës dhe anti-inflamator. Në bazë të bimëve medicinale, përgatiten infuzione, tinktura, zierje, të cilat mund të konsumohen me gojë, të bëjnë fasha dhe locione, të shtohen në banjë.

Për trajtimin e prostatitit, përdoren bimët e mëposhtme:

 • kamomil farmaceutik;
 • i urtë;
 • calendula;
 • yarrow;
 • hithra;
 • Wort Shën Gjoni;
 • barishte;
 • rozmarinë;
 • centauri;
 • xhensen;
 • tërfili i ëmbël;
 • gështenjë.

Injeksioni i qelizave burimore

Prostatiti, i cili ka arritur të bëhet kronik, trajtohet me sukses me qeliza staminale, të cilat futen në indet e organit për të aktivizuar proceset e rigjenerimit. Me kalimin e kohës, indet e prekura zëvendësohen me të reja që janë plotësisht të shëndetshme dhe funksionale.

Akupunkturë

Thelbi i procedurës është stimulimi i pikave biologjikisht aktive të vendosura në trupin e pacientit. Çdo pikë është përgjegjëse për një organ specifik. Aktivizimi i këtyre zonave ndihmon në normalizimin e qarkullimit të gjakut, përshpejtimin e rigjenerimit dhe përmirësimin e ushqimit të indeve të prostatës. Akupunktura duhet të kryhet nga një mjek profesionist i cili e njeh plotësisht anatominë njerëzore dhe vendndodhjen e të gjitha pikave.

Hirudoterapia

Trajtimi i prostatitit me shushunja duhet të zhvillohet, nën mbikëqyrjen e një urologu. Pështyma e këtyre krimbave përmban një sekret specifik që ndihmon në hollimin e gjakut, rivendosjen e mikroqarkullimit, lehtësimin e inflamacionit dhe edemës. Kursi i terapisë përbëhet nga një mesatare prej 5 deri në 8 seanca. Kohëzgjatja e trajtimit të hirudoterapisë për secilin pacient përcaktohet individualisht.

Trajtimi operativ

Nëse prostatiti fillon, dhe metodat konservatore nuk sjellin rezultatin e dëshiruar, mjeku vendos për trajtimin kirurgjik, gjatë së cilës hiqet një pjesë e indit të prekur ose e gjithë prostata.

Profilaksia

Për të parandaluar prostatitin dhe ndërlikimet e tij, është e rëndësishme të respektohen rregullat e mëposhtme të parandalimit:

 • trajtoni me kohë sëmundjet infektive, virale, kërpudhore;
 • forcojnë imunitetin;
 • udhëheq një mënyrë jetese të shëndetshme;
 • të refuzosh nga zakonet e këqija;
 • lidhni aktivitetin e moderuar fizik;
 • të monitorojë cilësinë dhe ekuilibrin e të ushqyerit;
 • të keni një jetë të plotë seksuale duke përdorur kontracepsion mbrojtës;
 • vëzhgoni higjienën personale;
 • minimizoni stresuesit;
 • i nënshtrohen një kontrolli mjekësor parandalues një herë në vit;
 • në prani të simptomave të dyshimta, mos mjekoni vetë, por menjëherë kërkoni ndihmë mjekësore.

Urologë të specializuar shpejt do të vendosin një diagnozë të saktë dhe do t'ju tregojnë në detaje se si të kuroni prostatitin tek burrat. Prandaj, është më mirë të mos vononi vizitën tek mjeku - mos harroni se në fazën fillestare është shumë më e lehtë për të kuruar sëmundjen.