Prostatiti

Prostatiti është një inflamacion i gjëndrës së prostatës. Më parë, kjo patologji u zhvillua kryesisht në pacientët e moshuar - pas 45 - 50 vjet. Sot, rreth 35% - 40% e rasteve të prostatitit diagnostikohen tek burrat midis 20 dhe 40 vjeç. Isshtë një nga shkaqet kryesore të uljes së epshit, infertilitetit dhe i jep pacientit shumë ndjesi të pakëndshme. Prandaj, është e nevojshme të filloni eliminimin e sëmundjes sa më shpejt të jetë e mundur.

simptomat e prostatitit në një njeri

Në Poliklinikë, ju mund t'i nënshtroheni diagnostikimit duke përdorur pajisjet më të fundit dhe të merrni trajtim që është optimal për rastin tuaj.

Gjëndra e prostatës (prostata) është një organ i palidhur që ndodhet nën fshikëz. Funksionet e tij kryesore:

 • Pjesëmarrja në sintezën e spermës - prodhon një sekret të veçantë që është pjesë e spermës dhe e bën spermën aktive, prandaj prostatiti shpesh shoqërohet me infertilitet.
 • Bllokimi i hyrjes në fshikëz gjatë një mbledhjeje.

Kanalet ekskretuese të prostatës hapen në uretër. Kështu, nëse ekziston një proces inflamator në organet e sistemit urinar, infeksioni lehtë mund të depërtojë në gjëndrën e prostatës. Kështu lind sëmundja "prostatitis". Sidoqoftë, vendi i infeksionit nuk duhet të jetë i vendosur në afërsi të gjëndrës së prostatës. Agjentët shkaktarë të inflamacionit mund të sillen në prostatë me rrjedhjen e gjakut ose limfës nga organet që janë larg saj.

Prostatiti progresiv përkeqëson ndjeshëm cilësinë e jetës së pacientit: ka dhimbje në perineum, çrregullime urinare, probleme me potencën. Me një proces patologjik të përparuar, mund të zhvillohen ndërlikime - inflamacion i fshikëzave seminale ose testikujve, cistit, pielonefritit dhe sëmundjeve onkologjike të gjëndrës së prostatës. Ndërkohë, në fazat e hershme, prostatiti trajtohet shpejt dhe lehtë. Shtë e rëndësishme të mos injoroni simptomat dhe të kërkoni kujdes të menjëhershëm mjekësor. Shenjat e prostatitit kronik në fillim të zhvillimit të sëmundjes nuk janë shumë të theksuara, por ato janë: çrregullime të urinimit afatshkurtër, dhimbje të lehtë. Shumë pacientë preferojnë të mos u japin rëndësi atyre, duke shpresuar se kjo është një lloj dështimi i përkohshëm që do të zhduket vetvetiu.

Llojet e prostatitit

Prostatiti mund të klasifikohet sipas formës së kursit, arsyes për zhvillimin dhe natyrës së ndryshimeve strukturore në prostatë. Sipas formës së kursit, patologjia është akute dhe kronike.

Prostatiti akutmanifestohet me dhimbje të theksuar në ijë dhe perineum, e rënduar nga urinimi. Natën, shumë pacientë kanë një dëshirë të shtuar për të urinuar. Mund të vërehet shkarkim i bardhë nga uretra. Çrregullimet e urinimit manifestohen, në disa raste - mbajtje e plotë e urinës. Nëse shenjat e mësipërme shoqërohen me dobësi dhe një rritje të temperaturës së trupit, kjo mund të tregojë fillimin e helmimit të gjakut.

simptomat dhe ndërlikimet e prostatitit

Prostatiti kronik karakterizohet nga ndryshime në periudhat e përkeqësimit dhe faljes. Dhimbja në ijë dhe perineum është jetëshkurtër. Pas derdhjes, pacienti mund të përjetojë shqetësime në pjesën e poshtme të barkut, në disa raste, gjaku është i pranishëm në spermë. Këto shenja shpesh shoqërohen me urinim të shtuar. Në shumë raste, vërehen çrregullime të funksionit seksual: akti bëhet më i gjatë ose më i shkurtër, epshi zvogëlohet.

Për shkak të zhvillimit të prostatitit, mund të jetë:

 • Infektive;
 • Jo-infektive.

Viruset, bakteret ose kërpudhat mund të bëhen shkaktarë të prostatitit infektiv. Kjo sëmundje shpesh zhvillohet si rezultat i proceseve inflamatore në organet e sistemit gjenitourinar: në uretër (uretrit), testikuj (orkit), fshikëz (cystitis). Sëmundje të tjera infektive gjithashtu mund të shkaktojnë zhvillimin e prostatitit: karies, bronkit, sinusit. Në disa raste, agjentët shkaktarë të sëmundjes janë mikroorganizmat seksualisht të transmetueshëm: mykoplazma, klamidia, Trichomonas.

Prostatiti jo-infektiv zhvillohet gjatë proceseve të ndenjur, kur prishet rrjedhja e sekretimit të prostatës, qarkullimi i gjakut ose limfës. Arsyeja kryesore për shkeljen e rrjedhjes së sekretimit konsiderohet të jetë jeta e parregullt seksuale. Gjithashtu, proceset e ndenjjes ndodhin me një mënyrë jetese të ulur, hipotermi.

Nga natyra e ndryshimeve strukturore në gjëndrën e prostatës, prostatiti mund të jetë:

 • Ngecur - diagnostikohet në çdo rast të dytë.
 • Fibro - e ngjashme në manifestimet klinike me adenomën e prostatës, kjo lloj patologjie karakterizohet nga rritje e shpejtë e gjëndrës së prostatës.
 • Kalkulues - shoqëruar me formimin e kalkulit (formacioneve të dendura) në prostatë.

Prostatiti: cilët janë faktorët e rrezikut për këtë sëmundje

Faktorët që rrisin rrezikun e shfaqjes së prostatitit janë:

 • Prania në trupin e vatrave të infeksionit (stomatit, rinitit, karies, etj. ), Përfshirë infeksionet urogjenitale - virusi i herpesit, klamidia, trikomoniaza.
 • Imuniteti i zvogëluar - shpesh vërejtur pas sëmundjes ose operacionit, gjatë stresit emocional,
 • Hipotermia e njëhershme ose e rregullt.
 • Stili i jetës së ulur.
 • Sëmundjet kronike - hipertensioni, diabet mellitus.
 • Stresi, sindroma e lodhjes kronike, shqetësimet e gjumit.
 • Lëndimet perineale - si rregull, ato shoqërohen me aktivitete profesionale, shpesh të vërejtura në atletë, shoferë.
 • Zakonet që mund të provokojnë zhvillimin e dehjes së trupit - pirja e duhanit, abuzimi i kafesë së fortë dhe alkoolit.
 • Jeta seksuale e parregullt.
 • Marrëdhëniet seksuale të prishura.
 • Marrëdhëniet e shpeshta të ndërprera, marrëdhëniet me derdhje jo të plotë.
 • Semundje seksualisht te transmetueshme.

Prostatiti: simptomat e sëmundjes

Simptomat varen nga forma e sëmundjes. Shenjat e zakonshme të prostatitit janë:

 • Shkelja e urinimit: vonesë, rrjedhë e dobët, dhimbje para ose gjatë urinimit, dëshirë e shtuar për të zbrazur fshikëzën.
 • Dhimbje në skrotum, perineum, fund të barkut.
 • Mosfunksionimi seksual.
 • Çrregullimet e ejakulimit: ndryshime në sasinë ose cilësinë e spermatozoideve.
 • Shkarkimi nga uretra (uretra).

Prostatiti akuti shoqëruar nga:

 • Djegia gjatë urinimit.
 • Ndryshimet në pamjen e urinës: ajo mund të lehtësojë ose të përmbajë papastërti të gjakut.
 • Një rritje në temperaturën e trupit.
 • Dhimbje koke dhe shenja të tjera të etheve (dobësi, dhimbje trupi, lodhje e shtuar).
 • Nervozizmi.

Prostatiti kronik karakterizohet nga simptoma të paqarta. Dhimbja është jetëshkurtër dhe mund të jetë e lehtë.

Komplikimet e prostatitit

prostata e pezmatuar

Mungesa e masave për prostatitin ose trajtimin e pahijshëm mund të shkaktojë zhvillimin e komplikimeve të mëposhtme:

 • Vesikuliti - pezmatimi i fshikëzave seminale.
 • Abscesi i prostatës.
 • Ndryshimet strukturore në gjëndrën e prostatës.
 • Steriliteti.
 • Cistiti është një inflamacion i fshikëzës.
 • Pielonefriti është një inflamacion i veshkave.
 • Ulje e vazhdueshme e imunitetit.
 • Sepsis.
 • Kanceri.

Diagnostifikimi

diagnostifikimi instrumental i prostatitit

Diagnostifikimi i prostatitit nuk është i vështirë. Së pari, kryhet një studim dhe ekzaminim i pacientit, një ekzaminim dixhital i gjëndrës së prostatës, atëherë mund të caktohen studimet e mëposhtme:

 • Testet e përgjithshme të gjakut dhe urinës.
 • Kultura bakteriale e urinës.
 • Studimi i sekretimit të prostatës.
 • Shtupë uretrale për infeksione seksualisht të transmetueshme.
 • Uroflowmetria është një matje e shpejtësisë së urinimit.
 • Spermogrami.
 • Ekografia e prostatës.
 • Biopsia.

Trajtimi i prostatitit

Në prostatitin akut dhe kronik, trajtimi mund të jetë ose konservativ ose kirurgjik. Operacioni përshkruhet në mungesë të progresit me terapi konservatore. Në rastin e prostatitit akut, operacioni kryhet në prani të një procesi purulent.

Me trajtim konservativ, përdoren sa vijon:

 • Mikroklikuesit me tretësira medicinale.
 • Terapia e ilaçeve me antibiotikë, analgjezikë, alfa-bllokues, imunostimulues, antispasmodikë, relaksues të muskujve.
 • Masazh i prostatës - eliminon proceset e ndenjur, normalizon daljen e sekrecioneve të prostatës.
 • Metodat fizioterapeutike - mikrovalë, magnetike, lazer, terapi me frekuencë ultra të lartë, elektroforezë (në prostatit akut mund të kryhet vetëm në fazën subakute).

Në mungesë të progresit me terapi konservatore ose zhvillimin e adenomës së prostatës, përshkruhet trajtimi kirurgjikal - heqje transurethrale e prostatës (heqja e indeve të prekura duke ruajtur gjëndrën e prostatës) ose prostatektomi (heqja e gjëndrës së prostatës së bashku me indet e prekura përreth )

Dieta për prostatitin

Për efektivitetin maksimal të trajtimit, është e rëndësishme të ndiqni një dietë - përjashtimin e ushqimeve që irritojnë gjëndrën e prostatës dhe provokojnë zhvillimin e procesit inflamator.

Falë dietës, ndodh si më poshtë:

 • Përmirësimi i qarkullimit të gjakut.
 • Ulja e sasisë së urinimit gjatë natës.
 • Përmirësimi i traktit tretës, në veçanti eliminimi i kapsllëkut dhe rritja e prodhimit të gazit.

Ushqimet e yndyrshme, të skuqura, të tymosura, të kripura dhe pikante përjashtohen nga dieta. Ju gjithashtu duhet të hiqni dorë nga ushqimi i konservuar dhe produktet gjysëm të gatshme, ëmbëltore. Për të zvogëluar formimin e gazit, përjashtoni bishtajoret, lakrat në çdo formë, perimet dhe pemët e papërpunuara. Nga pijet sode të ndaluara, çaj të fortë, kafe, alkool. Rekomandohet të hani drithëra, enë në avull (mish pa dhjamë, perime), produkte të qumështit të thartuar, supa të lehta, makarona të bëra nga gruri i fortë. Shtë e rëndësishme të hiqni dorë nga erëzat (ato gjithashtu përfshijnë hudhër, qepë) dhe të mbani sasinë e kripës në minimum. Shtë e nevojshme të pini 1. 5-2 litra lëng çdo ditë: ujë, zierje bimore, komposto, pije frutash, lëng i holluar i shtrydhur fllad.

Referencë! Gjatë trajtimit të inflamacionit të gjëndrës së prostatës rekomandohet të hiqni dorë nga pirja e duhanit ose të zvogëloni ndjeshëm numrin e cigareve të tymosura.

Parandalimi i prostatitit

Masat parandaluese përfshijnë:

 • Një mënyrë jetese e shëndetshme me ushqim të duhur dhe aktivitet fizik të rregullt dhe të moderuar.
 • Lënia e duhanit, zvogëlimi i sasisë së alkoolit.
 • Forcimi i sistemit imunitar - qëndrimi në ajër të pastër, procedurat e forcimit.
 • Jetë e rregullt seksuale me një partner të rregullt ose masturbim.
 • Minimizimi i situatave stresuese.
 • Eliminimi në kohë i burimeve të infeksionit.
 • Përjashtimi i hipotermisë.

Disa sëmundje që mund të çojnë në zhvillimin e prostatitit zhvillohen në mënyrë të padukshme, prandaj masa kryesore parandaluese është një vizitë vjetore tek urologu, edhe në mungesë të simptomave alarmante.